Historia Zakładu

Początek działalności gospodarczej stanowiącej zalążek naszego dzisiejszego Zakładu datowane są na 27 kwiecień 1987r. Założycielem jest Józef Bobek, który prywatnie jest moim ojcem. Początkowymi produktami wykonywanymi w  zakładzie były elementy wytłaczane na prasach mimośrodowych poprzez użycie różnego rodzaju wykrojników. Całość naszej produkcji odbierały Skawińskie Zakłady Materiałów Ogniotrwałych, które w okresie transformacji zostały wykupione przez koncern Vesuvius. W roku 1989 dołączyłam do działalności — początkowo jako osoba współpracująca z rzemieślnikiem, a następnie po ukończeniu przeze mnie Technikum Mechanicznego o specjalności obróbka skrawaniem – budowa maszyn zostałem wspólnikiem a zakład został przekształcony w spółkę cywilną. Pracowaliśmy wspólnie z ojcem oraz zatrudnialiśmy kilku pracowników nadal produkując wytłoczki z użyciem wykrojników. W 1991r. na sąsiadującej z domem rodzinnym wybudowaliśmy nową część zakładu, przenosząc działalność z przydomowego garażu gdzie dotychczas wykonywane były prace.

Garaż mojego rodzinnego który widzimy na załączonej fotografii 15 lat później stał się pierwszym pomieszczeniem naszej Firmy, a domowy pokój pierwszym biurem.

Zaczęliśmy inwestować w maszyny do obróbki skrawaniem. Pierwszą tokarkę kupiliśmy na przetargu w upadającym PGR-że. Następne zakupy maszyn to również były odkupy z masowo upadających w tamtych latach firm. Rozpoczęliśmy wtedy działalność z zakresu wykonywania obróbki mechanicznej dla ludności oraz dla firm zewnętrznych. Pierwsze prace z zakresu obróbki skrawanie polegające na wierceniu blach stanowiących elementy do nagrzewnic powietrza wykonywaliśmy dla Elektrowni Skawina. Następnie rozpoczęliśmy współpracę z Zakładem Materiałów Budowlanych Prefabet kolejno z Skawińskimi Zakładami Koncentratów Spożywczych które w kolejnych latach zostały wykupione przez obecną firmę Bahlsen Polska , Lajkonik Snacks Sp. z o.o. oraz Grana Sp. z o.o. oraz kilkunastoma mniejszymi zakładami.

Początkowymi produktami wykonywanymi w zakładzie były elementy blaszane wytłaczane na prasach mimośrodowych poprzez użycie różnego rodzaju wykrojników.

W roku 1997 mój tata wykazując się ogromną odwagą oraz obdarzając mnie wielkim zaufaniem powierzył mi zarządzanie Spółką.

Wielką odwagą ze strony moich rodziców było pozwolenie mnie na wzięcie pod zastaw naszego rodzinnego domu pierwszych kredytów. Bez tego nie miał bym możliwości finansowego rozwoju firmy

Od roku 2001 zakład zaczął wytwarzać w sposób kompleksowy formy metalowe. W ciągu kolejnych lat nabyte doświadczenie pozwoliło nam rozwinąć przysłowiowe „skrzydła”. Nasza firma posiadając już wtedy wiarygodność finansową oraz bardzo mocną historię bankową mogła ubiegać się o kredyty i leasingi. Wtedy rozwój nabrał tempa, a my zaczęliśmy wymianę strych wypracowanych maszyn zastępując je nowymi i coraz to bardziej nowoczesnymi.

W roku 1991 cztery lata po rozpoczęciu działalność na działce sąsiadującej z domem rodzinnym wybudowaliśmy nową część zakładu.

Rozbudowaliśmy też wtedy zakład o kolejną halę obróbki mechanicznej oraz część socjalną dla pracowników. Od roku 2000 rozszerzyliśmy działalność polegającą na wynajmie naszych maszyn budowlanych dla firm zewnętrznych. Były to ładowarki czołowe Fadroma Ł-34, a zakupiliśmy koparko – ładowarki Volvo BL71, koparkę kołową Caterpiller M315D, ciągnik Fendt 716, minikoparkę oraz mini-ładowarkę BOBCAT oraz traktor ISEKI.

Obecnie maszynami budowlanymi zajmuję się Wojciech Bobek, który reprezentuje już trzecie pokolenie naszej rodzinnej firmy której historia sięga przeszło 30 lat.

W 2009 roku swoje udziały w Spółce mój tata przekazał mojej żonie Katarzynie Bobek i w takiej formie działalność prowadzona jest po dzień dzisiejszy.

Aktualnie firma stawia na rozwój nowoczesnej technologii CNC inwestując w maszyny do obróbki numerycznej.

Kolejne zakupy stanowiły inwestycję w maszyny do obróbki wielkogabarytowej. Na zdjęciu widzimy ówczesnego szefa Józefa Bobka dumnie prezentującego nowy nabytek Zakładu.

Nasz park maszynowy jest stale unowocześniany.

Nasz zakład może się pochwalić posiadaniem w swoim wyposażeniu najlepszych maszyn konwencjonalnych wyprodukowanych w latach 80 –tych i 90 –tych, które zostały poddane kapitalnej odbudowie w profesjonalnych zakładach. Maszyny te były dumą liderów w produkcji najlepszych na świecie urządzeń do obróbki skrawaniem, a ich długowieczność i precyzja pracy i eksploatacji jest dzisiaj nie do powtórzenia.

W 2016 roku rozpoczęliśmy zakończoną pełnym sukcesem budowę naszej nowej siedzimy w miejscowości Radziszów.

Od roku 2000 rozszerzyliśmy działalność gospodarczą polegającą na wynajmie naszych maszyn budowlanych dla firm zewnętrznych. Były to ładowarki czołowe Fadroma Ł-34. Działalność polegała na rekultywacja hałd górniczych oraz pracach budowlanych.